Odpowiedz 
Lakier a gitara
Autor Wiadomość
pietja71   Offline
Użytkownik
*


Liczba postów: 103
Dołączył: Oct 2011
Post: #1
Lakier a gitara
(11-11-2011 21:02)vintage napisał(a):  A oto Careoca do dokończenia:
http://allegro.pl/defil-po-czesciowej-re...07768.html

Ale najbardziej to mnie zainteresowało to zdanie:
"Gitara była wyczyszczona z grubych warstw oryginalnego lakieru który tłumił naturalne brzmienie gitary i został położony nowy lakier bezbarwny(akrylowy) który uwidocznił piękne słoje drzewa a jednocześnie nie stłumił brzmienia ."

Toż to brednie nie z tej ziemii. Po pierwsze - oryginalnie była pomalowana lakierem nitrocelulozowym, czyli idealnym lakierem do gitar i bardzo dobrych właściwościach akustycznych.
Po drugie - lakier akrylowy to najgorszy syf do instrumentów akustycznych, tym się maluje samochody (pewnie jakiś jego koleś w stodole prysnął jak malował swojego grata).

Witam.
Wydaje mi się ,że nie masz racji.
Mam prośbę udokumentuj jakoś swoją teorie o lakierze akrylowym.
Dzięki i pozdrawiam.
15-11-2011 19:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Muflon   Offline
ja tu tylko sprzątam
****


Liczba postów: 1,873
Dołączył: Oct 2011
Post: #2
RE: Defil na aukcjach
Ja tam na lakierach się nie znam...
Z tego co wiem seria gitar jazzowych defila była robiona ze sklejki, więc to co widać pod bezbarwnym lakierem to wierzch sklejki, a nie żadne słoje...

Ogólnie Careoca nie najgorzej wygląda, wstawić elektronikę i będzie myślę hulać ;)
15-11-2011 19:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pietja71   Offline
Użytkownik
*


Liczba postów: 103
Dołączył: Oct 2011
Post: #3
RE: Defil na aukcjach
(14-11-2011 15:07)vintage napisał(a):  Ta maskownica najprawdopodobniej jest fabryczna a zatem też i potencjometry.
Natomiast wykonano w ramach tuningu ścięcia od góry i z boku.
Nie jest taka zła.
To jest Jola 2,gitary te nie miały okrągłych potencjometrów.
15-11-2011 19:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
vintage  
Gość


 
Post: #4
RE: Defil na aukcjach
W jaki sposób mam udokumentować ?
To co wiem to informacje, które znalazłem. Sam możesz to zrobić (jak ja to niegdyś uczyniłem) szukając informacji na temat powłok lakierniczych do instrumentów, dla ułatwienia trzy kluczowe pytania:
1. Dlaczego lutnicy (producenci skrzypiec, wiolonczeli) nie używają lakierów akrylowych ?
2. Dlaczego samochodów nie maluje się lakierem nitrocelulozowym ?
3. Jakie znasz firmy produkujące gitary, które używają do malowania gitar akustycznych (w tym hollow body) lakieru akrylowego ?
Różnica pomiędzy nimi jest taka, że lakier akrylowy jest miękki, elastyczny, poddający się na zginanie i rozciąganie. Lakier nitro jest lakierem twardym i "sztywnym" - i tu jest odpowiedź - jakie medium przenosi lepiej drgania, sztywne czy miękkie ?
(15-11-2011 19:17)pietja71 napisał(a):  
(14-11-2011 15:07)vintage napisał(a):  Ta maskownica najprawdopodobniej jest fabryczna a zatem też i potencjometry.
Natomiast wykonano w ramach tuningu ścięcia od góry i z boku.
Nie jest taka zła.
To jest Jola 2,gitary te nie miały okrągłych potencjometrów.

A skąd wiesz, widziałeś specyfikacje produkcyjne Defila ?
A skoro ktoś już dorabiał maskownicę aby mieć okrągłe potencjometry, to musiał być trochę dziwny, bo przeszkadzły mu suwaki a doskonale dorobił otwory na przełączniki Isostat (jakby mu na nich zależało).
15-11-2011 19:40
Odpowiedz cytując ten post
pietja71   Offline
Użytkownik
*


Liczba postów: 103
Dołączył: Oct 2011
Post: #5
RE: Defil na aukcjach
(15-11-2011 19:40)vintage napisał(a):  W jaki sposób mam udokumentować ?
To co wiem to informacje, które znalazłem. Sam możesz to zrobić (jak ja to niegdyś uczyniłem) szukając informacji na temat powłok lakierniczych do instrumentów, dla ułatwienia trzy kluczowe pytania:
1. Dlaczego lutnicy (producenci skrzypiec, wiolonczeli) nie używają lakierów akrylowych ?
2. Dlaczego samochodów nie maluje się lakierem nitrocelulozowym ?
3. Jakie znasz firmy produkujące gitary, które używają do malowania gitar akustycznych (w tym hollow body) lakieru akrylowego ?
Różnica pomiędzy nimi jest taka, że lakier akrylowy jest miękki, elastyczny, poddający się na zginanie i rozciąganie. Lakier nitro jest lakierem twardym i "sztywnym" - i tu jest odpowiedź - jakie medium przenosi lepiej drgania, sztywne czy miękkie ?
(15-11-2011 19:17)pietja71 napisał(a):  
(14-11-2011 15:07)vintage napisał(a):  Ta maskownica najprawdopodobniej jest fabryczna a zatem też i potencjometry.
Natomiast wykonano w ramach tuningu ścięcia od góry i z boku.
Nie jest taka zła.
To jest Jola 2,gitary te nie miały okrągłych potencjometrów.

A skąd wiesz, widziałeś specyfikacje produkcyjne Defila ?
A skoro ktoś już dorabiał maskownicę aby mieć okrągłe potencjometry, to musiał być trochę dziwny, bo przeszkadzły mu suwaki a doskonale dorobił otwory na przełączniki Isostat (jakby mu na nich zależało).
Odpowiem na twoje pytania.
1.Dlatego ,że w czasach kiedy zaczęto budować instrumenty lutnicze nie istniały inne lakiery jak szelak rozpuszczony w alkoholu.
2.Nie wiem nie interesuje mnie to.
3.Firmy produkujące gitary odchodzą już od lakierowania nitro,na rzecz farb poliuretanowych wodnych (ekologia).
Co do lakieru akrylowego samochodowego to wręcz przeciwnie jest twardy i odpowiednio nałożona cienka warstwa nie zaszkodzi na wet instrumentom typu hollow body.Żadna gitara nie brzmi jak ma nałożone 2mm farby (Defil i inne socjalistyczne produkty).
Maskownica tej Joli jest oklejona folią samoprzylepną co widać na fotkach.
Dziękuję.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2011 09:15 przez pietja71.)
16-11-2011 09:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KISSbestfan   Offline
Maniak wioseł
****


Liczba postów: 2,961
Dołączył: Sep 2011
Post: #6
RE: Defil na aukcjach
No to teraz ja napisze wam z perspektywy czlowieka z praktycznym podejsciem do zycia :P

Moj Defil Popularny jest polakierowany lakierem samochodowym. Brzmienie ma podobne do normalnej gitary klasycznej, nie jest to znaczna roznica. Wybrzmiewanie (czy sustain ? chyba tak to po angielsku) tez na dobrym poziomie.

Za to moje Defile 12 strunowe jak i Jazz pomalowane sa tym nitrocelulozowym lakierem (nie wiedzialem nawet ze takie istnieja). Sa glosne, wybrzmiewaja dlugo i maja piekna barwe. Wspolczesne akustyki nie maja juz tego czegos i dla mnie wszystkie brzmia tak samo. Sa niektore akustyki jak np. Fender Stratacoustic, ktory wybrzmiewa krocej niz moj klasyczny Defil z peknietym pudlem.
16-11-2011 15:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
vintage  
Gość


 
Post: #7
RE: Defil na aukcjach
[/quote]
Odpowiem na twoje pytania.
1.Dlatego ,że w czasach kiedy zaczęto budować instrumenty lutnicze nie istniały inne lakiery jak szelak rozpuszczony w alkoholu.
2.Nie wiem nie interesuje mnie to.
3.Firmy produkujące gitary odchodzą już od lakierowania nitro,na rzecz farb poliuretanowych wodnych (ekologia).
Co do lakieru akrylowego samochodowego to wręcz przeciwnie jest twardy i odpowiednio nałożona cienka warstwa nie zaszkodzi na wet instrumentom typu hollow body.Żadna gitara nie brzmi jak ma nałożone 2mm farby (Defil i inne socjalistyczne produkty).
Maskownica tej Joli jest oklejona folią samoprzylepną co widać na fotkach.
Dziękuję.


[/quote]

Ad1) To w takim razie Gibson i Fender to mocno zacofane firmy skoro uzywaja nitrocelulozy do dzisiaj. A co do lutników, to były przeprowadzane nawet badania w komorach bezechowych z roznymi lakierami(czasy teraźniejsze ) i potwierdzono zasadność stosowania i lakierów nitro i spirytusowych.
Ad2) Akryl jest lakierem elastycznym, dlatego też jest idealny do malowania samochodów (ale nie gitar akustycznych).
Ad3) Pierwsze słyszę i to że firmy odchodzą od nitro i to że PUR jest lakierem rozpuszczalnym w wodzie. Owszem używa się powszechnie PUR i jest to lakier bardzo dobry do instrumentów, ale nie są to lakiery wodne.
Lakiery akrylowe są elastyczne i miękkie, zapytaj lakierników samochodowych (ale nie tych garażowych).
A skoro Defil Ci nie leży nie rozumiem Twojej obecności na tym forum, czy dlatego, że jakoś Twoje forum umarło ? Dlaczego tuningujesz socjalistyczne wyroby ?
I co do tej Joli, może i jest owinięta folią ale zdjęcia tego nie udowadniają, podłużne cienie niby od suwaków ? jakby nie w tych miejscach.
A skoro już jesteś na forum to mam pytanie odnośnie tuningu Twojego Astera ( z Twojego portalu). Skoro okleina mahoniowa była taka brzydka, to po co oklejaleś ją inną okleiną, skoro i tak nie widać jej planowanego uroku ? Akryl nie wyszedł ?
A sunburst to efekt przypalanki od koloru naturalnego do brązu lub czarnego a u Ciebie to cieniowanie a nie sunburst.
16-11-2011 16:30
Odpowiedz cytując ten post
pietja71   Offline
Użytkownik
*


Liczba postów: 103
Dołączył: Oct 2011
Post: #8
RE: Defil na aukcjach
Odpowiem na twoje pytania.
1.Dlatego ,że w czasach kiedy zaczęto budować instrumenty lutnicze nie istniały inne lakiery jak szelak rozpuszczony w alkoholu.
2.Nie wiem nie interesuje mnie to.
3.Firmy produkujące gitary odchodzą już od lakierowania nitro,na rzecz farb poliuretanowych wodnych (ekologia).
Co do lakieru akrylowego samochodowego to wręcz przeciwnie jest twardy i odpowiednio nałożona cienka warstwa nie zaszkodzi na wet instrumentom typu hollow body.Żadna gitara nie brzmi jak ma nałożone 2mm farby (Defil i inne socjalistyczne produkty).
Maskownica tej Joli jest oklejona folią samoprzylepną co widać na fotkach.
Dziękuję.


[/quote]

Ad1) To w takim razie Gibson i Fender to mocno zacofane firmy skoro uzywaja nitrocelulozy do dzisiaj. A co do lutników, to były przeprowadzane nawet badania w komorach bezechowych z roznymi lakierami(czasy teraźniejsze ) i potwierdzono zasadność stosowania i lakierów nitro i spirytusowych.
Ad2) Akryl jest lakierem elastycznym, dlatego też jest idealny do malowania samochodów (ale nie gitar akustycznych).
Ad3) Pierwsze słyszę i to że firmy odchodzą od nitro i to że PUR jest lakierem rozpuszczalnym w wodzie. Owszem używa się powszechnie PUR i jest to lakier bardzo dobry do instrumentów, ale nie są to lakiery wodne.
Lakiery akrylowe są elastyczne i miękkie, zapytaj lakierników samochodowych (ale nie tych garażowych).
A skoro Defil Ci nie leży nie rozumiem Twojej obecności na tym forum, czy dlatego, że jakoś Twoje forum umarło ? Dlaczego tuningujesz socjalistyczne wyroby ?
I co do tej Joli, może i jest owinięta folią ale zdjęcia tego nie udowadniają, podłużne cienie niby od suwaków ? jakby nie w tych miejscach.
A skoro już jesteś na forum to mam pytanie odnośnie tuningu Twojego Astera ( z Twojego portalu). Skoro okleina mahoniowa była taka brzydka, to po co oklejaleś ją inną okleiną, skoro i tak nie widać jej planowanego uroku ? Akryl nie wyszedł ?
A sunburst to efekt przypalanki od koloru naturalnego do brązu lub czarnego a u Ciebie to cieniowanie a nie sunburst.
[/quote
Widzę ,że przestudiowaleś moją strone dzięki.
Próbuje ci wyjaśnić ,że nie masz racji a się pieklisz i nie mam pojęcia skąd czerpaleś taką wiedze.
1.Mialem na myśli XV wiek (nie wiem skąd tam Gibson czy Fender)
2.Powłoka lakieru akrylowego (samochodowy ,chyba że cały czs piszesz o farbach do ścian typu Dulux)jest twarda .Nigdzie nie napisalem ,że akryl samochodowy idealnie nadaje się domalowania gitar akustycznych.
3.To bardzo mało wiesz w tym temacie.

O defilu napisze że gitary te były wykonywane przez stolarzy a nie lutników,dlatego staram się je troche poprawić (osoby dla których czasami wykonuje te poprawki są tego samego zdania co ja,do niektórych prac nie posiadam dokumentacji fotograficznej).
Z gitarami produkowanymi w prlu (w kraju i zagranicą)mam do czynienia od 10-tego roku życia, a od tamtej pory dużo lat mineło.
Wszystkie swoje gitary elektryczne maluje farbami akrylowymi.
Natomiast machoniowa okleina Astera to sklejka.
Co do tej płytki z Joli to jest dorabiana ,pewnie w pierwszej wersji mialy tam być suwaki ale ktoś się rozmyślił, aha aco do sunburstu to też nie masz racji(istnieją różne rodzaje efektu sunburst).
Nie piszę tego zlośliwie i jestem przyjaźnie nastawiony.
Dzięki i pozdrawiam.
16-11-2011 17:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
vintage  
Gość


 
Post: #9
RE: Defil na aukcjach
Zaczyna mnie ten temat juz męczyć a tak wogóle to zaraz admin go stąd wyrzuci bo jest OT.
Ale już ostani raz (jak chcesz kontynuować to do działu zupa).
Otóż wspominając o lutnikach nic nie wspominałem o XV wieku, tylko o czasach dzisiejszych (skąd pomysł na XV wiek a nie np. na XVIII ?).
Odwracasz kota ogonem teraz, twierdząc że nie pisałeś że akryl nadaje się do akustyków a stąd się wogóle wziął ten temat, bo Careoca to gitara akustyczno elektryczna (po co więc zaczynałeś dyskusję na wstępie).
Co do PUR, przejrzyj sobie strony producentów gitar (tych wielkich) i zobacz co maluje się nitro a co PUR i nigdzie nie ma wzmianki, że ma się coś zmienić (skąd masz źródła ?)
A ta płytka z Joli, to w końcu dorabiana czy oklejana ? zdecyduj się. Pisałem wcześniej o absurdzie dorabiania (otwory pod Isostaty).
I sunburst - na Twoim Asterze podobno jest, to jak sie znasz to wytłumacz na czym on tam polega, bo efektu przypalania tam nie widać a sunburst to "przypalanie".
I jeszcze o tych stolarzach z Defila. Mieszkam o 25 km od Lubina i w przeszłości widziałem "fuchy" tych stolarzy z materiałów defilowskich i były to wspaniałe instrumenty, których Gibson by sie nie powstydził. To system był winny a nie pracownicy tej firmy. A i na koniec - są "stolarze" z Defila, którzy dzisiaj produkują instrumenty, które grają w filharmoniach w Polsce i za granicą, jeden z nich nazywa się Słodyczka z Zakopanego.
16-11-2011 17:49
Odpowiedz cytując ten post
Muflon   Offline
ja tu tylko sprzątam
****


Liczba postów: 1,873
Dołączył: Oct 2011
Post: #10
RE: Lakier a gitara
ojojoj... ale się podgryzacie :P
16-11-2011 18:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: