Odpowiedz 
Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Autor Wiadomość
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #1
Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Trafił do mnie Defil Buena z beznadziejnie pękniętym topem, który ktoś na dodatek próbował kleić czymś silikonopodobnym. Kolego kupił tą Buenę od gościa z Konstantynowa z „rozwarstwieniem” topu a tu pęknięcie przez prawie całą gitarę. Top się cały powykrzywiał od tego pęknięcia a poza tym okazało się, że jeszcze są inne pęknięcia nie widoczne od zewnątrz. Otworzyłem gitarę, wywaliłem belkę harmoniczną i jedną z wachlarza. Zrobiłem wklejkę i zrobię wzmocnienia otworu rezonansowego. Wstawię beleczki tam gdzie były i zamknę gitarę. Malowaniem będzie się musiał zająć już właściciel?. Gitara ma lity top.
Kolejny uratowany Defil będzie.


Załączone pliki Miniatury
                                       
22-02-2020 19:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad   Offline
Repairman
*******


Liczba postów: 4,320
Dołączył: Feb 2016
Post: #2
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Brawo Janek!
Ten gość z Konstantynowa to niezły "czarodziej" jest...wszytko u niego jest "naj" "potężne" "wspaniałe"
struny są "niziutko" nawet jak z daleka widać, że akcja w W6 jest 8mm! szkoda słów...
22-02-2020 19:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiatru   Offline
Szarpidrut
*******


Liczba postów: 2,342
Dołączył: Feb 2014
Post: #3
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Jestem pod wrażeniem. Na pewno można zebrać wiedzę i nabrać wprawy przy takiej robocie.
22-02-2020 19:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #4
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
To jest akcja ratunkowa pacjenta. Bez tych działań gitara do niczego się nie nadawała. Może nie będzie już tak pięknie wyglądać ale jestem pewien, że zagra bez zarzutu. Tu nie było dylematów. Tylko jak można ludziom sprzedawać nieuczciwie śmieci??! Przecież w stanie sprzedażowym ta gitara do niczego sie nie nadawała a szanse na jej naprawę prawie zerowe w domowych warunkach - naprawa u lutnika całkowicie nieopłacalna!
22-02-2020 20:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiatru   Offline
Szarpidrut
*******


Liczba postów: 2,342
Dołączył: Feb 2014
Post: #5
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
No niestety takie są zakupy przez internet :/ Rzadko rzecz nabyta zgadza się w 100% z opisem :(
22-02-2020 20:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
StaCh   Offline
Music man
****


Liczba postów: 2,656
Dołączył: Nov 2014
Post: #6
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Zalezy co sie kupuje. Ja nie narzekam ale kupuje rzeczy specyficzne.
Tosce niestety kupilem przez Internet i bylo z nia sporo roboty.
23-02-2020 12:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #7
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Stach naprawa gitary elektrycznej to zazwyczaj inne wyzwanie niż akustyka. Z elektrykiem łatwiej sobie poradzić chociażby dlatego, ze odkręcasz gryf i maskownicę i masz dostęp do wszystkiego. Akustyki i klasyki to inna bajka.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2020 08:01 przez Jan.)
19-03-2020 08:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #8
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Pudło posklejane i zamknięte. Retusz pozostawiam właścicielowi ja tylko zoperowałem i zamknąłem pacjenta. Gitara pięknie brzmi ma głęboki bas ale nie dominujący, jest zrównoważona jeżeli chodzi o poszczególne tony. Miałem problem przy zamykaniu pudła gdyż tył i boki są klejone z bardzo cieniutkich sklejek mahoniowych, które dosłownie pod niewielkim naciskiem prawie się łamały i pękały. Na szczęście top jest lity i generuje świetny dźwięk.


Załączone pliki Miniatury
                       
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2020 10:40 przez Jan.)
30-03-2020 08:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
korg   Offline
Użytkownik
*


Liczba postów: 99
Dołączył: Sep 2012
Post: #9
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Czyli właścicielowi pozostała opcja fornir i temat z głowy?
30-03-2020 09:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #10
RE: Defil Buena - naprawa pękniętego topu.
Tu nie ma szans na jakiekolwiek fornirowanie (instrumentów się nie forniruje), tylko retusz pędzelkiem. Można by położyć binding ale to już sporo roboty i wydatek. Mam dużo pracy z własnymi instrumentami, które muszę w końcu sfinalizować więc nie przewiduję już większych prac z Bueną a poza tym jak kolega będzie chciał to zawsze może wpadać i pod moim okiem robić sobie poprawki :-) co z resztą robi.
30-03-2020 09:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: