Odpowiedz 
DEFIL HS-21 akustyk
Autor Wiadomość
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #1
DEFIL HS-21 akustyk
W dniu dzisiejszym kupiłem za parę groszy Defila HS-21 akustyka. Gitara w stanie sklepowym można powiedzieć idealnym, ładnie i estetycznie wykończona. Gość ją kupił i przeleżała w pudle około dwudziestu lat aż stwierdził, że jej nie potrzebuje- tu wkraczam Ja ?. Na pierwszy rzut oka lakier, struny, podstrunnica, klucze - dosłownie wszystko widać, że nie używana. Gryf minimalna wklęsłość ok1-1,5 mm czyli jest bardzo dobrze. Mostek mocowany na dwie śruby lekko odchodzący od gitary ( banał do zrobienia) strunnik plastikowy cały wygięty, podstrunnica z jakiegoś ciemnego drewna. Top z pięknego Świerku bardzo gęsto usłojonego. Tył i boczki pewnie sklejka brzozowa lub coś takiego, wnętrze gitary estetycznie wykończone ( widziałem Defile jak by je portier spod budki z piwem sklejał) nie mam lusterka ani kamerki żeby zobaczyć belkowanie topu ale nic nie dudni przy ostukiwaniu. Dźwięk straszny i nie stroi ale wiem, że zrobię z niej rasowy pięknie brzmiący instrument, nie takie cuda mi się trafiały a tu jest potencjał i idealny wręcz stan.

Mam zamiar z tej beznadziejnie brzmiącej gitary zrobić rasowy dobrze brzmiący instrument. Zobaczycie po kroku jak łatwo w zasadzie ożywić nie gającą gitarę. Jak by ktoś miał jakieś informacje na temat HS-21 to będę wdzięczny?. Internety nie wiele mówią o tej gitarze.


Załączone pliki Miniatury
                   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-08-2019 09:19 przez Jan.)
13-08-2019 18:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
praporszczyk   Offline
Still Got The Blues
****


Liczba postów: 2,499
Dołączył: Nov 2017
Post: #2
RE: DEFIL HS-21 akustyk
(13-08-2019 18:58)Jan napisał(a):  ...nie mam lusterka ani kamerki żeby zobaczyć belkowanie topu...
A przecież możesz łatwo włożyć do środka smatfona i zrobić zdjęcia wnętrza.
Swoją drogą gitarka w pięknym stanie, gratuluję zakupu.
13-08-2019 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad   Offline
Repairman
*******


Liczba postów: 4,320
Dołączył: Feb 2016
Post: #3
RE: DEFIL HS-21 akustyk
(13-08-2019 18:58)Jan napisał(a):  Zobaczycie po kroku jak łatwo w zasadzie ożywić nie gającą gitarę. Jak by ktoś miał jakieś informacje na temat HS-21 to będę wdzięczny?. Internety nie wiele mówią o tej gitarze.

Gratuluję! No i czekamy na obszerną relację z robót
13-08-2019 20:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #4
RE: DEFIL HS-21 akustyk
Czy ktoś wie jakie struny Defil zaleca dla tej gitary akustycznej? Ja planuję założyć nowe 12-stki po podklejeniu mostka i zainstalowaniu dodatkowej śruby na środku mostka. Gitary akustyczne mają to do siebie, że muszą mieć grube struny, żeby wzbudzić płytę wierzchnią. Zakładanie 9 lub 10 to dla mnie nieporozumienie - gitara nie będzie miała mocy by wzbudzić płytę do drgań i będzie cicha i przytłumiona.
14-08-2019 10:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiatru   Offline
Szarpidrut
*******


Liczba postów: 2,342
Dołączył: Feb 2014
Post: #5
RE: DEFIL HS-21 akustyk
Ja miałem hs-21 w którym były kiedyś założone metalowe struny, chyba jakieś 10 i gryf był straaaasznie krzywy. Dodatkowo nie ma on preta regulacyjnego (a może mieć aluminiowy ceownik) więc trudno będzie regulować...
14-08-2019 16:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jan   Offline
Użytkownik
**


Liczba postów: 327
Dołączył: Aug 2019
Post: #6
RE: DEFIL HS-21 akustyk
Zajrzałem do środka i jak na Defila całkiem porządnie zrobiony. Boczki drewno bukowe a tył sklejka brzozowa. Top sklejony z 4 części, laminowany - to nie jest lite drewno. Wzmocnienie mostka odwalili kaszanke i jest chyba tylko dokręcone a nie klejone do topu i na dodatek zrobione z najzwyklejszej sklejki nie lutniczej. Będę musiał to usunąć i wkleić wzmocnienie z porządnego drewna lutniczego. Belki topu i tyłu przekrój prostokątny na końcach zwężany - postaram się je wyprofilować na „V” małym strugiem. Progi mosiężne, prożek plastikowy nacinany na wzór jak to ktoś już na forum napisał „zębów teściowej” oczywiście do wywalenia wraz z progiem zerowym.Jeszcze rozważam ale chyba jednak wpakuję jej pręt w gryf bo nie wyobrażam sobie zakładania strun mniejszych niż 11-12. Sprawdziłem też menzurę i o dziwo jest raczej poprawnie ustawiona ale i tak na tym śmiesznym kawałeczku plastiku, który się cały wygina pod siłą naciągi strun gitara nie ma prawa zagrać. Progi całkiem do wymiany przy planowaniu podstrunnicy - pływają jak fale Dunaju. Gryf klejony z trzech części z wklejką chyba klonową lub jesionową. Belkowanie nie wygląda mi na Świerk a raczej Brzozę??? Ale widać dbałość o spasowanie elementów - w tym dniu majster nie miał urodzin ? Odskrobałem kawałek mostka i prawdę mówiąc spodziewałem się kawałka Buka ale to chyba jest Klon bo na Jesion za jasne.


Załączone pliki Miniatury
                               
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-08-2019 20:06 przez Jan.)
14-08-2019 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiatru   Offline
Szarpidrut
*******


Liczba postów: 2,342
Dołączył: Feb 2014
Post: #7
RE: DEFIL HS-21 akustyk
(14-08-2019 18:47)Jan napisał(a):  Wzmocnienie mostka odwalili kaszanke i jest chyba tylko dokręcone a nie klejone do topu i na dodatek zrobione z najzwyklejszej sklejki nie lutniczej.
Żadna nowość ;)

Jak chcesz montować metalowe, grube struny to pręt jest konieczny. Jak chcesz robić "gitarę cud", to pomyśl jeszcze o zrobieniu radiusa na podstrunnicy i przeprofilowaniu gryfu :) Chyba, że ma być "gitara cud" ale z charakterem oryginału. Tak też można ;)
14-08-2019 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad   Offline
Repairman
*******


Liczba postów: 4,320
Dołączył: Feb 2016
Post: #8
RE: DEFIL HS-21 akustyk
No jako żywo wszystkie bolączki Defila widać na powyższych zdjęciach. Ta sklejki udające plytę mostka tu rekordowo bo w 2 kawałkach :)
14-08-2019 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
praporszczyk   Offline
Still Got The Blues
****


Liczba postów: 2,499
Dołączył: Nov 2017
Post: #9
RE: DEFIL HS-21 akustyk
(14-08-2019 19:07)Wiatru napisał(a):  
(14-08-2019 18:47)Jan napisał(a):  Wzmocnienie mostka odwalili kaszanke i jest chyba tylko dokręcone a nie klejone do topu i na dodatek zrobione z najzwyklejszej sklejki nie lutniczej.
Jak chcesz montować metalowe, grube struny to pręt jest konieczny.
Chyba niekoniecznie. Mam Melodię 2, która niema pręta (ma aluminiowy "kwadraciak"), struny 12-stki a gryf prościutki, więc jak widać różnie to bywa z "krzywym gryfem".
Nie wiem czy w HS'ce jest ta aluminiowa wkładka ale masz rację warto zamontować pręt w gryfie chociaż jest to odstępstwo od oryginału.
15-08-2019 09:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad   Offline
Repairman
*******


Liczba postów: 4,320
Dołączył: Feb 2016
Post: #10
RE: DEFIL HS-21 akustyk
nie zawsze wszystko co "jedynie słuszne" musi być w konkretnym wypadku dobre, najważniejszy jest świadomy wybór. Ja mam w swoich pudłach 12-54 ale do Jazza założyłem 10-48 żeby brzmiała bardziej bluesowo, łatwiej się też podciąga.
Co do gryfów, każde z tych co miałem W6 bez pręta ..powtarzam każde miało "banana" , po prostu cienki gryf ( stosunkowo) nie wytrzymywał naciągu strun przy tak długiej menzurze 650mm,
Natomiast każdy Jazz bez pręta - w sumie miałem 3 sztuki w tym 2 swoje - gryfy prościutkie jak strzała...ale menzura dużo krótsza 628 mm
15-08-2019 12:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: