Odpowiedz 
Gitara MUZA ARTIST
Autor Wiadomość
praporszczyk   Offline
Still Got The Blues
****


Liczba postów: 2,499
Dołączył: Nov 2017
Post: #1
Gitara MUZA ARTIST
Trochę czytałem o gitarze produkcji PZPM-Poznań MUZA ARTIST. Wiem, że posiada dwa humbuckery marki MUZA w układzie H-H, przełącznik trójpozycyjny oraz trzy potencjometry. Jak na produkt z Polski Ludowej, w przeciwieństwie do produktów Defila, ta gitara ma normalny i wygodny, fenderowski gryf o takim samym profilu ©! Gryf gitary posiada pręt regulacyjny, jest wykonany z jednego kawałka klonu, podstrunnica klonowa. Korpus gitary jest z pełnego drewna, bardzo ciężki, sklejany z 3 części, przełożony dwoma przekładkami, prawdopodobnie mahoniowymi.
To wszystko co na temat tej gitary udało mi się znaleźć.
Mam więc wielką prośbę do Kolegów: jeśli macie jakieś jeszcze informacje o tej gitarze, jakieś zdjęcia to podzielcie się swoją wiedzą bo nie ukrywam zaciekawiła mnie historia tego rzadkiego instrumentu.
Kiedyś kolega (gość forum)vintage zamieścił zdjęcie, dość małe ale dobre i to:
   
Także kol. KISSbestfan też się deklarował, że wie coś więcej o tej gitarze, wprawdzie to było w 2011r ale może jeszcze wszystkiego nie zapomniał :)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2019 21:54 przez praporszczyk.)
18-01-2019 20:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Muflon   Offline
ja tu tylko sprzątam
****


Liczba postów: 1,873
Dołączył: Oct 2011
Post: #2
RE: Gitara MUZA ARTIST
Aktualny właściciel tego egzemplarza jest "społeczny" i można go znaleźć na facebooku. Kiedyś gadałem z nim na jakiejś gitarowej grupie, ale gdzie i jak się nazywał - bij zabij, nie pamiętam. To było dawno. Pamiętam tylko że z tej rozmowy wynikało że okaz jest w troskliwych rękach.
19-01-2019 09:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
praporszczyk   Offline
Still Got The Blues
****


Liczba postów: 2,499
Dołączył: Nov 2017
Post: #3
RE: Gitara MUZA ARTIST
Temat jest jakby trochę szerszy bo tu nawet nie chodzi o ten konkretny model ale o produkcję gitar w PZPM Poznań. Co produkowali (oczywiście chodzi o gitary), jakie modele, czy była to produkcja na szerszą skalę czy raczej niskoseryjna, jak było z jakością itd? Nic na ten temat nie mogę znaleźć a to także ciekawy kawałek naszej gitarowej historii. Coś tam wiemy o producentach gitar: Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, coś wiemy o DEFILU a PZPM-Poznań -czarna dziura.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2019 10:37 przez praporszczyk.)
19-01-2019 10:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
defilader77   Offline
Łojciec Dajrektor
****


Liczba postów: 1,169
Dołączył: Jun 2013
Post: #4
RE: Gitara MUZA ARTIST
Mam parę fotek, na których widać szczegóły (np. numer seryjny).
Pełna nazwa to Poznańskie Zakłady Przemysłu Muzycznego MUZA Sp. z o. o. Przy okazji zapytam w pobliskim Przeźmierowie, czy firma Emuz ma jakieś związki z Muzą - jej produkty jak dla mnie wyglądają identycznie (np. flażolety).


Załączone pliki Miniatury
           
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2019 15:18 przez defilader77.)
21-01-2019 14:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
praporszczyk   Offline
Still Got The Blues
****


Liczba postów: 2,499
Dołączył: Nov 2017
Post: #5
RE: Gitara MUZA ARTIST
Zauważyłem niedawno na OLX'ie takiego składaka:
https://www.olx.pl/oferta/gitara-elektry...06ff0b8d1e
Gryf to zapewne Hohner ale z tyłu dechy zaciekawiła mnie blacha pod śrubami gryfu
   
Korpus raczej nie jest od Artista ale ta blacha nie daje mi spokoju, czyżby PZPM-Poznań Muza (Sp.z o.o. to sprawa późniejsza) wypuścił także inny model gitary elektrycznej. A może to tylko kolejny przypadkowy element składaka?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2019 16:15 przez praporszczyk.)
21-01-2019 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
defilader77   Offline
Łojciec Dajrektor
****


Liczba postów: 1,169
Dołączył: Jun 2013
Post: #6
RE: Gitara MUZA ARTIST
Napisałem maila do Emuz-a, może odpowiedzą na kilka moich pytań. Muza jako taka już chyba nie istnieje, na Smolnej same firmy budowlane.
21-01-2019 20:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek1989   Offline
Nowy Użytkownik
*


Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2020
Post: #7
RE: Gitara MUZA ARTIST
Oj Smolna bardzo się zmieniła na niekorzyść
17-08-2020 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: